Management - 12manage

SECI model
(Nonaka Takeuchi)

Een verenigend model van dynamische organisatorische kenniscreatie. Verklaring van het SECI model van Nonaka en Takeuchi. ('95) - Nederlands

Bijgedragen door: Tom De Geytere

SECI model Nonaka Takeuchi Wat is het SECI model? Beschrijving

Ikujiro Nonaka en Hirotaka Takeuchi stellen een model voor van het kenniscreatieproces om de dynamische aard van kenniscreatie te begrijpen, en om een dergelijk proces effectief te managen: het SECI model. Het bestaat uit 3 elementen:

  1. SECI
  2. Ba
  3. Kennis Activa

Deze 3 elementen staan organisch en dynamisch in wisselwerking met elkaar. De kennis activa van een organisatie worden gemobiliseerd en gedeeld in "Ba"  terwijl de stilzwijgende kennis die door individuen wordt gehouden door de kennisspiraal wordt versterkt en omgezet door middel van:

  • Socialisatie
  • Extern maken
  • Combinatie
  • Intern maken

De drie elementen zouden moeten worden geïntegreerd onder duidelijk leiderschap zodat de organisatie onophoudelijke en dynamisch kennis kan creëren: het moet een discipline voor leden van de organisatie worden.

 

SECI

De creatie van kennis is een ononderbroken proces van dynamische interacties tussen stilzwijgende en expliciete kennis. De vier wijzen van kennisomzetting werken in de spiraal van kenniscreatie op elkaar in. De spiraal wordt groter in schaal terwijl hij zich omhoog beweegt door organisatie niveaus, en kan nieuwe spiralen van kenniscreatie teweegbrengen.
De model vier categorieën van SECO van Ba
Socialisatie. Het delen van stilzwijgende kennis door middel van persoonlijke communicatie of gedeelde ervaringen. Een voorbeeld is een stagetijd.
Extern maken. Het ontwikkelen van concepten, die de gecombineerde stilzwijgende kennis inbedden. En die zijn communicatie mogelijk maken.
Combinatie. Combinatie van diverse elementen van expliciete kennis: het bouwen van een prototype is een voorbeeld.
Intern maken.  Nauw gerelateerd aan het leren door te doen, wordt expliciete kennis een deel van de kennisbank van het individu (b.v. geestelijk model) en wordt een bezitting voor de organisatie.

 

Ba

Dit moeilijke concept (er is geen nauwkeurige vertaling van het woord) kan worden gedefiniëerd als gedeelde context waarin de kennis wordt gedeeld, gecreëerd en gebruikt door middel van interactie .

 

Het diagram illustreert de diverse types van Ba,  die elk een context bieden voor een specifieke stap in het kenniscreatieproces.

Voorbeelden van de categorieën, gebruikmakend van Zeven-Elf (Japanse gemakwinkels):

  • De basis vormend Ba: de winkelvloer, welke mensen in staat stelt met elkaar en met klanten interactie aan te gaan.
  • Dialoogvoerende Ba: de stilzwijgende kennis van lokale werknemers wordt gebruikt om verkoop forecasts te maken, in dialoog met elkaar.
  • Systematiserende Ba: de verkoopvoorspellingen worden getest tegen de verkoopresultaten, en worden teruggekoppeld naar de lokale winkels.
  • Uitvoerende Ba: gebruikmakend van deze informatie, en het met de werkelijkheid vergelijkend, verbetert het personeel hun vaardigheden en bekwaamheid om deze voorspellingen te maken.
     

Vier categorieën van kennis activa Kennis Activa

Dit zijn bedrijf-specifieke middelen die onontbeerlijk zijn om waarde voor het bedrijf te creëren. Zij zijn de inputs, de outputs, en de besturende factoren van het kenniscreatieproces.

 

Om kenniscreatie en -benutting effectief te managen, moet een bedrijf zijn voorraad van kennisactiva "in kaart brengen". Maar catalogiseren is niet genoeg: de kennis activa is dynamisch; nieuwe kennisactiva kunnen uit bestaande kennisactiva worden gecreëerd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

De rol van leiderschap is geïllustreerd in het volgende diagram:
SECI - rol van leiderschap
 

Oorsprong van SECI model. Geschiedenis

Het model van Nonaka en Takeuchi is gebaseerd op het onderscheid van Polanyi tussen stilzwijgende en expliciete kennis (1983) en biedt een inzicht in kenniscreatie en management vanuit een Japans bedrijfscultuurperspectief.

 

Sterke punten van SECI model. Voordelen

  • Houdt rekening met de dynamische aard van kennis en kenniscreatie.
  • Biedt een raamwerk voor het managen van de relevante processen.

Beperkingen van SECI model. Nadelen

  • Het is gebaseerd op een studie van Japanse organisaties, die zich zwaar baseren op stilzwijgende kennis : werknemers zijn vaak voor hun leven aan een bedrijf verbonden.
  • De lineariteit van het concept: kan de spiraal stappen overslaan? Kan hij tegen de klok in gaan?

Boek: Ikujiro Nonaka, Hirotaka Takeuchi - The Knowledge-Creating Company -

 

SECI-model Forum


SECI-model Special Interest Group



SECI-model Educatie & Evenementen



Maak een link naar deze pagina

Kopieer en plak deze code in uw webpagina:

 

Meer informatie?

12manage Premium biedt mogelijk de volgende extra informatie over SECI-model :

        - Expert Tips en Management Papers - Meer info

        - Nieuws en Video's over deze methode - Meer info

 

Vergelijk met het SECI model: Bridging Epistemologies (Overbruggen van Kennisleren) Organisatorisch Leren Organizational Memory (Organisatorisch Geheugen) Actieleren (Actie-Leren) Knowledge Management (Kennismanagement) (Collison & Parcell)

 

Keer terug naar Management Discipline: Kennis & Ontastbare Zaken Leiderschap

 

Meer Managementmethoden, managementmodellen en managementtheorie

 

 

Auteursrecht 2008 12manage - E-learning community over management. V10.0 - Laatst bijgewerkt op: 2008-03-25. Alle namen zijn tm van hun eigenaren.