Bass Diffusiemodel

Het voorspellen van Innovatiekrommen. Verklaring van het Diffusiemodel van Frank M. Bass. ('69) - Nederlands




  

Word lid van onze managementcommunities

Registreer een Gratis Lidmaatschap


Volledige Naam:*
Bedrijf:  
Straat + nr:*
Plaats:*
Provincie:  
Postcode:*
Land:*
E-mail:* (Dit wordt uw gebruikersnaam)

Ik stem in met de Terms of Service.





Het Diffusiemodel voor het accepteren en verspreiden van nieuwe producten en technologieën van Frank M. Bass (A New Product Growth Model for Consumer Durables, 1969, Management Science, 15, 215-227) en de latere uitbreidingen van de diffusietheorie worden gebruikt voor marktanalyse en voor het voorspellen van de marktvraag naar nieuwe technologieën. Het Bass Diffusiemodel (Verspreidingsmodel) is één van de hulpmiddelen om het aantal aankopen te beschrijven en soms te voorspellen van nieuwe duurzame consumentenproducten.
 

De ervaring met vele innovaties toont aan dat de verspreiding van een nieuw methode of concept in een markt kan worden beschreven met behulp van de Bass formule:

De bas formule van de Verspreiding

Parameters van het Bass Diffusiemodel

De drie parameters van het Diffusiemodel van Bass om Nt (het aantal gebruikers in tijd t) te voorspellen zijn:

  • m = het marktpotentieel; het totale aantal mensen die uiteindelijk het product zullen gebruiken
  • p = de innovatiecoëfficiënt (externe invloed); de waarschijnlijkheid dat iemand die het product nog niet gebruikt het zal gaan gebruiken vanwege aandacht  in de massamedia, of door andere externe factoren
  • q = de imitatiecoëfficiënt (interne invloed); de waarschijnlijkheid dat iemand die het product nog niet gebruikt het zal gaan gebruiken vanwege „mond op mond reclame“ of een andere invloed van diegenen die het product al gebruiken.

Standaard Bass kromme voor de verspreiding van innovaties Zie het plaatje aan de rechterkant voor een typische standaard Bass curve grafiek (met gemiddelde waarden van p en q van respectievelijk 0.03 en 0.38).

 

Gebruik van het Diffusiemodel van Bass

De Verspreidingstheorie van Bass is eenvoudig genoeg om een eerste beoordeling mogelijk te maken. Er is geen echte behoefte aan verdere complexe modellering. Maar men moet wel in de gaten houden dat het standaardmodel slechts één van de vele modellen van technologieverspreiding is. In de loop van de tijd zijn er vele variaties op het Diffusiemodel van Bass ontwikkeld, die vaak een grotere nauwkeurigheid of betere toepasselijkheid claimen onder bepaalde omstandigheden.

 

De dynamiek van innovatiegroeicurves en de verspreiding van technologie of toepassingen ervan in de markt zijn essentiele analytisch hulpmiddelen als men een business case wil beoordelen van interne of externe investeringen in nieuwe technologieën. Voor investeringen in vroege stadia of interne businesscases voor nieuwe producten is het van groot belang om enig begrip te hebben van de waarschijnlijke verspreiding van de technologie. Als er geen model beschikbaar is om tegen de werkelijkheid te testen kunnen het benodigde kapitaal, de time to market, en de window of opportunity helemaal verkeerd worden beoordeeld. Diffusiemodellen voor de verspreiding van innovaties zijn belangrijke hulpmiddelen om de baten van investeringen in nieuwe of vernieuwende technologieën effectief in te schatten, die niet een op het eerste gezicht al voorspelbaar patroon van gebruikersgroei hebben.

 

Diffusiemodelmodel van Bass Special Interest Group


Bezoek de Special Interest Group

Diffusiemodelmodel van Bass Forum

Geef uw commentaar op deze pagina

Diffusiemodelmodel van Bass Educatie & Evenementen


 

Vergelijk met het het Diffusiemodel van Bass:   Innovatie Adoptie Kromme (Rogers)  |  Product Levenscyclus BCG Matrix ADL Matrix Positioneren STRATPORT Profit Pools (Winstpoelen) Marketingmix Vier Trajectories of Industry Change (Trajecten van Industrie Verandering) Disruptive Innovation (Ontwrichtende Innovatie)

 

Keer terug naar Management Discipline: Besluitvorming & Waardering Financiën & Investeren Kennis & Ontastbare Zaken Marketing

 

Meer Managementmethoden, managementmodellen en managementtheorie

12manage voor:


 

 

Auteursrecht 2009 12manage - The Executive Fast Track. V10.4 - Laatst bijgewerkt op: 11/21/2009. Alle namen zijn tm van hun eigenaren.